Internal Squash League Final Standings League Ending 09 May 2014

Jump to:
Internal Squash League Tables League Ending 09 May 2014
Internal Squash League Performances League Ending 09 May 2014

Below is the final standing of this session of the league. This is calculated based on the results of the matches.

Division 1
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Neil Mason 4 3 0 1 19 2 21
2 Lewis Wake 4 2 0 2 15 2 17
3 Gary Candlish 3 3 0 0 13 0 13
4 Roland Orton 3 1 0 2 9 0 9
5 Steve Wrightson 4 0 0 4 7 2 9
Division 2A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Keith Linsley 3 2 0 1 12 0 16
2 Stan Watson 3 1 1 1 9 0 13
3 Bob Aynsley 2 1 0 1 8 0 12
4 Joshua Askew 2 0 1 1 5 0 9
5 Joe Prince 0 0 0 0 0 0 0
Division 2B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Peter Quinn 3 2 0 1 12 0 16
2 Jacques Dinsley 2 1 0 1 7 0 11
3 Chris Hull 1 1 0 0 5 0 9
4 James Stach 2 0 0 2 4 0 8
5 Sam Desbruslais 0 0 0 0 0 0 0
Division 3A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Jack Cornell 4 4 0 0 24 2 26
2 Simon Babb 4 1 0 3 12 2 14
3 Chris Seal 3 1 1 1 8 0 12
4 Tim Barker 3 1 1 1 8 0 12
5 Iain Loughran 2 0 0 2 3 0 3
Division 3B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Sam Birch-Machin 4 4 0 0 23 2 25
2 Dave Williams 4 3 0 1 18 2 20
3 Jamie Pitchford 4 2 0 2 11 2 13
4 Tom Wight 4 1 0 3 10 2 12
5 Steve Armstrong 4 0 0 4 6 2 8
Division 4A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Lesley Winstanley 4 3 0 1 19 2 21
2 Cameron Hamilton 4 3 1 0 17 2 19
3 Dave North 4 2 0 2 13 2 15
4 Lesley Vitty 4 1 0 3 12 2 14
5 Ben Mayne 4 0 1 3 8 2 10
Division 4B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Alan Metcalfe 3 3 0 0 16 0 20
2 Peter Thompson 3 0 1 2 7 0 11
3 David Wilson 2 1 0 1 6 0 10
4 James Wilson 2 0 1 1 5 0 9
5 Daniel North 0 0 0 0 0 0 0
Division 5A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Alan Muse 3 1 1 1 12 0 16
2 Anthony Cummings 2 2 0 0 9 0 13
3 Joel Birch-Machin 2 1 1 0 6 0 10
4 Rachel Watkins 3 0 0 3 5 0 9
5 Andy Moore 0 0 0 0 0 0 0
Division 5B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Michael Varlay 4 3 0 1 18 2 20
2 Stuart Mitchell 4 3 0 1 16 2 18
3 Stephen Dobbison 4 2 0 2 14 2 16
4 Dave Watson 4 1 0 3 11 2 13
5 Steve Davis 4 1 0 3 7 2 9
Division 6A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Tony Broughton 4 4 0 0 17 2 19
2 Gus Thompson 4 2 0 2 14 2 16
3 Brian Richardson 3 2 0 1 12 0 16
4 Duncan Hunter 3 1 0 2 11 0 11
5 Andrew Shipley 4 0 0 4 7 2 9
Division 6B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Josie Barker 4 4 0 0 22 2 24
2 Martin Gray 4 3 0 1 20 2 22
3 Martin Fletcher 4 1 1 2 12 2 14
4 Ian Blackshaw 4 1 1 2 10 2 12
5 George Hedley 4 0 0 4 5 2 7
Division 7A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Roger Tames 4 3 0 1 18 2 20
2 Nigel Collis 4 2 1 1 15 2 17
3 David Irwin 4 2 0 2 15 2 17
4 Vincent O'Sullivan 4 2 1 1 14 2 16
5 Lyndsey Curry 4 0 0 4 7 2 9
Division 7B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Bert Petty 4 3 0 1 17 2 19
2 Simon Lynch 4 2 1 1 17 2 19
3 Emma Richards 4 2 1 1 16 2 18
4 Ed Amis 4 2 0 2 14 2 16
5 Jonathan Dowden 4 0 0 4 5 2 7
Division 8A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Tom Cornell 4 4 0 0 21 2 23
2 Steven McIvor 4 3 0 1 17 2 19
3 Sarah Jones 4 2 0 2 13 2 15
4 Kieran Montefiore 4 1 0 3 11 2 13
5 Nicolas Huet 4 0 0 4 8 2 10
Division 8B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Liam Kahn 4 4 0 0 24 2 26
2 Tony Oliver 4 3 0 1 19 2 21
3 Ken Lakey 4 2 0 2 14 2 16
4 Iain Lumsden 4 1 0 3 9 2 11
5 Kevin Sales 4 0 0 4 4 2 6
Division 9A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Paul Errington 4 4 0 0 24 2 26
2 Andy Reay 4 3 0 1 18 2 20
3 Thomas Porter 4 2 0 2 12 2 14
4 Louise Mawson 3 0 0 3 5 0 5
5 Colin McMillan 3 0 0 3 4 0 4
Division 9B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 James Appleby 3 2 1 0 14 0 18
2 Mike Harrison 3 1 0 2 8 0 12
3 Bruce Torrance 2 1 0 1 6 0 10
4 Thomas Moore 2 0 1 1 6 0 10
5 Stuart Grimes 0 0 0 0 0 0 0
Division 10A
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Adam Forster 4 4 0 0 19 2 21
2 Robert Lavender 4 3 0 1 19 2 21
3 Caroline McIntyre 4 1 1 2 12 2 14
4 Alan Herbertson 4 1 0 3 11 2 13
5 Mark Anderson 4 0 1 3 8 2 10
Division 10B
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Dick Robertson 4 4 0 0 21 2 23
2 Andrew Nicol 4 3 0 1 21 2 23
3 Simon Roberts 2 0 0 2 3 0 3
4 Lee Campbell 2 0 0 2 2 0 2
5 Nick Payne 2 0 0 2 2 0 2
Division 11
Name Played Won Drawn Lost Points Bonus Total
1 Wayne Eastaugh 3 3 0 0 18 2 20
2 Frank Robinson 3 2 0 1 12 2 14
3 David Collis 3 1 0 2 5 2 7
4 Daniel Munoz 3 0 0 3 5 2 7